Betalt partnerskab @destinationbornholm
VANDRERUTE Bisonstien på Bornholm (12 km rundtur)
Med en god portion held kan du møde bisoner på den 12 km vandrerute Bisonstien i Almindingen – og ellers får du en fin skovrute
Siden 2012 har der været bisoner på Bornholm i en 200 hektar indhegning i Almindingen, Danmarks femtestørste skov.
Facts om Bisonstien
- Distance: 12 km rundtur – heraf 6 km i bisonindhegningen
- Parkering: Du kan fx parkere ved Svinemosen, ved Bastemosen eller ved Hareløkkerne naturlegeplads – klik på link, så finder du nemt vej med google maps til startstedet
Hvilke oplevelser er der på Bisonstien?
Vi ville gerne sige synet af bisoner, men altså…. vi havde ikke heldet med os. En frossen lort og et frisk spor er det nærmeste, vi kom de majestætiske dyr. Ud af rutens 12 km går lige under halvdelen af dem igennem bisonindhegningen og resten uden for.
Finder du (heller ikke) de syv bisoner, så nyd i stedet en stille skovrute, der flere steder følges med Højlyngsstien:
Vi nød også synet af Svinemosen og udsigten fra det fine fugletårn ved Bastemose:
Fugletårnet ved Bastemose er et oplagt pausested:
Er Bisonstien skiltet?
Ja, den er skiltet med lilla trekanter på mørkegrøn baggrund og med lilla prikker på træer og klipper:
Et enkelt sted mangler der et skilt, når du vandrer ruten med uret rundt. På dette sted ved Christian Xs vej skal du til højre, selvom der ingen markering er:
Skiltningen er generelt svær at se på afstand, fordi den mørkelilla går i eet med den mørkegrønne baggrund – et tip er at se efter pælene frem for skiltene:
Se Bisonstien på et kort (GPX)
Her kan du se Bisonstien på et kort og nemt få det ind på din mobil, så du kan se, hvor du selv er:
- Download den gratis app AllTrails her til apple eller her til android og opret din profil
- Klik på linket her til Bisonstien på Bornholm – du er den blå prik på kortet.
Alle folderkasser vi så, havde også fine foldere med kort over ruten:
Kunne du lide, hvad du læste? Så send meget gerne artiklen videre ud i verden
MERE OM DANMARK




VANDRERUTE RudersdalRuten – weekendtur i Nordsjællands naturperler (42 km rundtur)




VANDRERUTE Naturstierne i Uhrehøje Plantage: Fred i Fredbjerg (2,4 – 7,4 km rundture)



VANDRERUTE Aftenturen i Trend (3,2 km) og vandrestierne i Trend sommerhusområde (2,5-12 km)

VANDRERUTE Nordkyststien til fods fra Sjællands Odde til Helsingør 107 km






















Skriv en kommentar
Skriv dine spørgsmål og kommentarer.Vi glæder os til at høre fra dig!