Her kan du se de offentlige vandreforedrag og ture, vi har i kalenderen. Kalenderen viser udelukkende åbne arrangementer, alle kan deltage i.
København 7. oktober 2026 19.00-21.00
Foredrag: Til fods i Japan – Shikoku 88
Humletorvet
København V
Køb billet her
Holte 26. oktober 2026 19.00-21.00
Foredrag: Frie fodspor på Caminoen
Kulturcenter Mariehøj
Øverødvej 246B
2840 Holte
Per Kirkeby-salen
Køb billet her
Kattegatcaminoen Grenå juni 2027
Vandring: Kattegatcaminoen 22 km med GlampCamp hos Naturhotellet
Naturhotellet, 8570 Trustrup
Datoer er på vej
Vil du booke Frie fodspor til foredrag?
Frie fodspor kan bookes til foredrag om vandring i hele landet både for private og fagfolk. Hvis du gerne vil til foredrag i din by, så foreslå os endelig til dit lokale bibliotek – vi tager gerne ud overalt i landet. Vi tilrettelægger altid vores foredrag efter målgruppen og udvikler dem løbende med vores nyeste vandreeventyr. Her kan du læse om Frie fodspors foredrag:
- Til fods på Bornholm
- Livet til fods
- Frie fodspor – fra løbeskoene til vandreskoene
- Frie fodspor på caminoen
- Frie fodspor på Hærvejen
- Til fods i Japan – Shikoku 88
- Danmarks dejligst til fods
- For fagfolk: Danmark som vandredestination
Vi tilpasser gerne vores foredrag efter dine behov – hør om mulighederne på mail@friefodspor.dk
Kunne du lide, hvad du læste? Så send meget gerne artiklen videre ud i verden
Skriv en kommentar
Her kan du kommentere selve artiklen. Individuelle spørgsmål og hjælp med din tur kan du booke os til her: https://www.friefodspor.dk/vare/sparring/. Har du spørgsmål til vores produkter eller brug for kundeservice, så skriv til os på mail@friefodspor.dk. Kundeservice er åben, også når vi er ude at vandre.
Vi glæder os til at høre fra dig!
101 reaktioner
Hej Marie
Jeg skal selv gå lidt at Caminoen til april. Jeg er meget interesseret i at høre dit foredrag. Holder du et i Jylland inden heg skal rejse den 17 april. Rigtig godt nytår.
Mvh Anne
Hej Anne. Heldige dig! Jeg savner også at have en camino i kalenderen. Jeg har ikke steder og datoer helt på plads endnu for foråret, men efter al sandsynlighed er jeg i Nordjylland 25. februar og Midtjylland 26.-27. februar. Håber en af de dage kan passe for dig. Jeg skriver ud så snart datoer og steder er sikre. Mvh Marie
Kære Marie
Jeg vil sige kæmpe tak for et inspirerende og rørende foredrag i går på Skovskolen om dine erfaringer med at vandre og med Caminoen. Jeg har været inde på din blog og læse og du er jo SÅ generøs med at dele ud af dine erfaringer og give gode råd. Det får jeg brug for en dag! Så tak!
Jeg er 34 år og har to børn på 5 og 1 år. Så der går nok nogle år før mig og Caminoen mødes. Men jeg bor i Gadevang med Gribskov i baghaven, så inspireret af dit foredrag i går vil jeg nu begynde at vandre ud hjemmefra med termokande og madpakke. Skoene skal jo alligevel gåes til. ;-) Og jeg kan i god tid begynde at anskaffe mig det helt rigtige Camino udstyr. Før jeg hørte dit foredrag og læste på din blog syntes jeg, at det virkede uoverskueligt at blive klog på Caminoen. Men nu virker det meget lettere at….gå til. Ha ha.
Forleden drak jeg en kop yogite, som jo altid har de her vise ord på papirlappen. Jeg gemte den fordi der stod “Live light, travel light, spread the light, be the light.” Jeg kom til at tænke på det lille ordsporg i går under dit foredrag. Tak fordi du fik lyst op og oplyst om hvad der her med at vandre kan.
Venlig hilsen Julie Berggren
Søde du…. Nuiii, hvor er jeg glad for din oplevelse af foredraget, og fordi du tog dig tid til at dele det med mig. Når Frie fodspor ind imellem tager mere tid end jeg nogensinde havde forudset, motiverer det mig så meget at føle, at jeg gør en forskel for nogen. Nyd teen for mig – og caminoen når det bliver din tur. Kærlige hilsner Marie