Her kan du se de foredrag og ture, vi har i kalenderen. Kalenderen viser udelukkende åbne arrangementer, alle kan deltage i.
Mols Bjerge 8. marts 2026 kl. 9:30-16:00
Vandring og foredrag: Livet til fods
13 km vandretur på Bjergetapen i Mols Bjerge sammen med Karina fra Bevægelse og Krop og vandreforedraget Livet til fods bagefter inkl. kaffe og kage hos På Toppen Café og Herberg. Vent ikke for længe med tilmelding – vi har kun et begrænset antal pladser.
> Tilmeld dig her
Fredericia 10. marts 2026 kl. 17:00
Foredrag: Til fods på Bornholm
Fredericia Bibliotek
Prinsessegade 27
7000 Fredericia
> Tilmeld dig her
Gladsaxe 15. april kl. 19:00
Foredrag: Til fods i Japan – Shikoku 88
Gladsaxe Hovedbibliotek
Søborg Hovedgade 220
2860 Søborg
Praktisk info er på vej
Vil du booke Frie fodspor til foredrag?
Frie fodspor kan bookes til foredrag om vandring i hele landet både for private og fagfolk. Hvis du gerne vil til foredrag i din by, så foreslå os endelig til dit lokale bibliotek – vi tager gerne ud overalt i landet. Vi tilrettelægger altid vores foredrag efter målgruppen og udvikler dem løbende med vores nyeste vandreeventyr. Her kan du læse om Frie fodspors foredrag:
- Til fods på Bornholm
- Livet til fods
- Frie fodspor – fra løbeskoene til vandreskoene
- Frie fodspor på caminoen
- Frie fodspor på Hærvejen
- Til fods i Japan – Shikoku 88
- Danmarks dejligst til fods
- For fagfolk: Danmark som vandredestination
Vi tilpasser gerne vores foredrag efter dine behov – hør om mulighederne på mail@friefodspor.dk
94 reaktioner
Forslag
Kom og fortæl om jeres Camino til et arrangement i Svendborg kommunes personaleforening.
Lad os skrive / ringe sammen!
Så vi kan arrangere et eller andet.
Desværre er jeg forhindret i at deltage D12/3 i Odense
Mvh
Jette
Hej Jette
Det vil vi meget gerne – jeg skriver dig en mail. kh Marie
Hej Marie. Vil bare lige høre om det sket ikke er muligt at du kommer i nærheden af Roskilde og holder foredrag?…. syntes der er langt til Kbh og Lyngby når man bor i kr.såby.
Kh. Jannie
Hej Jannie. Det er også langt… Hvis rækken af foredrag nu går godt, og jeg får overvundet min generthed, så fortsætter jeg og kommer sikkert også til Roskilde en dag. SpejderSport har en butik der (det er dem, der lægger lokaler til), så mon ikke det bliver. Men om det bliver i år tør jeg ikke love. Så vil du være sikker, må det være Kbh. eller Lyngby. kh Marie