Her kan du se de foredrag og ture, vi har i kalenderen. Kalenderen viser udelukkende åbne arrangementer, alle kan deltage i.
Mols Bjerge 8. marts 2026 kl. 9:30-16:00
Vandring og foredrag: Livet til fods
13 km vandretur på Bjergetapen i Mols Bjerge sammen med Karina fra Bevægelse og Krop og vandreforedraget Livet til fods bagefter inkl. kaffe og kage hos På Toppen Café og Herberg. Vent ikke for længe med tilmelding – vi har kun et begrænset antal pladser.
> Tilmeld dig her
Fredericia 10. marts 2026 kl. 17:00
Foredrag: Til fods på Bornholm
Fredericia Bibliotek
Prinsessegade 27
7000 Fredericia
> Tilmeld dig her
Gladsaxe 15. april kl. 19:00
Foredrag: Til fods i Japan – Shikoku 88
Gladsaxe Hovedbibliotek
Søborg Hovedgade 220
2860 Søborg
Praktisk info er på vej
Vil du booke Frie fodspor til foredrag?
Frie fodspor kan bookes til foredrag om vandring i hele landet både for private og fagfolk. Hvis du gerne vil til foredrag i din by, så foreslå os endelig til dit lokale bibliotek – vi tager gerne ud overalt i landet. Vi tilrettelægger altid vores foredrag efter målgruppen og udvikler dem løbende med vores nyeste vandreeventyr. Her kan du læse om Frie fodspors foredrag:
- Til fods på Bornholm
- Livet til fods
- Frie fodspor – fra løbeskoene til vandreskoene
- Frie fodspor på caminoen
- Frie fodspor på Hærvejen
- Til fods i Japan – Shikoku 88
- Danmarks dejligst til fods
- For fagfolk: Danmark som vandredestination
Vi tilpasser gerne vores foredrag efter dine behov – hør om mulighederne på mail@friefodspor.dk
94 reaktioner
Et super foredrag i Odense:-) Det er min store drøm at gå Caminoen på et tidspunkt. Blev glad da du fortalte at der også var nogle kortere ruter man kunne starte med og det gav mig mere blod på tanden:-)
Kære Hanne. Det er bare så vigtig en pointe! For mig betød det meget at gå en hel camino fra start til slut. Hilsen Marie
Er så glad for, at min mand faldt over friefodspor.dk år tilbage, for hvor har jeg siden haft stor glæde af at læse om stort som småt fra alle de mange ture, I har vandret, men indrømmet, Caminoen indtager i særdeleshed en stor plads i mit hjerte efter selv at have haft den store oplevelse først at gå den franske Camino og dernæst den portugisiske.
Her til aften fik jeg så mulighed for at møde dig, Marie, live hos Spejdersport i Odense til dit foredrag om Caminoen.
Ganske som med dine nylige daglige opslag om din og Torbens vandring ad den franske Camino, indtager du os med storm med dine personlige og åbenhjertige beretninger. Du formår på din helt egen måde at inddrage os i det vidunderlige univers, som Caminoen er.
Tak for et virkeligt fint og inspirerende foredrag, du må i den grad siges at være en værdig ambassadør for Caminoen!
❤️
Kære Marianne. Så dejligt at møde dig, og hvor er jeg lykkelig for at du kunne bruge foredraget. Tak for alle dine gode input og din hjertevarme deltagelse både online og i det virkelige liv. Bedste hilsner Marie og Torben