Her kan du se de foredrag og ture, vi har i kalenderen. Kalenderen viser udelukkende åbne arrangementer, alle kan deltage i.
Mols Bjerge 8. marts 2026 kl. 9:30-16:00
Vandring og foredrag: Livet til fods
13 km vandretur på Bjergetapen i Mols Bjerge sammen med Karina fra Bevægelse og Krop og vandreforedraget Livet til fods bagefter inkl. kaffe og kage hos På Toppen Café og Herberg. Vent ikke for længe med tilmelding – vi har kun et begrænset antal pladser.
> Tilmeld dig her
Fredericia 10. marts 2026 kl. 17:00
Foredrag: Til fods på Bornholm
Fredericia Bibliotek
Prinsessegade 27
7000 Fredericia
> Tilmeld dig her
Gladsaxe 15. april kl. 19:00
Foredrag: Til fods i Japan – Shikoku 88
Gladsaxe Hovedbibliotek
Søborg Hovedgade 220
2860 Søborg
Praktisk info er på vej
Vil du booke Frie fodspor til foredrag?
Frie fodspor kan bookes til foredrag om vandring i hele landet både for private og fagfolk. Hvis du gerne vil til foredrag i din by, så foreslå os endelig til dit lokale bibliotek – vi tager gerne ud overalt i landet. Vi tilrettelægger altid vores foredrag efter målgruppen og udvikler dem løbende med vores nyeste vandreeventyr. Her kan du læse om Frie fodspors foredrag:
- Til fods på Bornholm
- Livet til fods
- Frie fodspor – fra løbeskoene til vandreskoene
- Frie fodspor på caminoen
- Frie fodspor på Hærvejen
- Til fods i Japan – Shikoku 88
- Danmarks dejligst til fods
- For fagfolk: Danmark som vandredestination
Vi tilpasser gerne vores foredrag efter dine behov – hør om mulighederne på mail@friefodspor.dk
94 reaktioner
“Marie fortalte om sine vandreture på Caminoen og hvordan hun havde følt sig kaldet til at vandre. Det kald ses som gnister i hendes øjne og mærkes i hendes levende og medrivende fortælling. Om møderne med de andre vandrende, med lokalbefolkningen og ildsjælene på herbergerne. Om den forskelligartede natur, hun kom igennem og om stilheden; både den udenom og den indeni.
Marie indtog scenen i sine vandrestøvler og viste os hele indholdet af sin rygsæk, og som hun sagde, så giver det stof til eftertanke, hvor lidt vi egentlig har brug for – for at leve.
Foredraget var så inspirerende og fængende, at der kun var en sætning, der kørte i mit hoved, da jeg gik hjem: “Jeg skal afsted, jeg skal afsted.”
Lise Wolff
Hvor er det bare DEJLIGT, Lise. Glæder mig så meget til du kommer af sted – elsker at dele vandreglæden. Bedste hilsner Marie
Hej,
Har hørt meget positivt om dig/jer – om ca 3 uger bliver jeg (forhåbentlig) indskrevet på et misbrugscenter (alkohol), og så var det jeg tænkte om ikke det kunne give god mening at bede jer om et foredrag, og jeg er jo nødt til at høre omkring økonomien.
Centret ligger i Middelfart, .
De Venligste Hilsener, Steen Keilstrup.
tel.:+ 45 56 17 21
e-mail.: steen.keilstrup@gmail.com
Kære Steen. Det vil jeg meget gerne. Hvor jeg håber for dig, at du får en plads på centret. Det er et vigtigt skridt. Jeg kommer gerne og holde foredrag til det honorar, der nu engang er muligt – jeg vil gerne støtte sagen og dig. Sig til, om jeg skal tage kontakt til centret eller du bare kan spørge, når du kommer. Bedste hilsner Marie