Foredrag med Frie fodspor

KALENDER Fælles vandreture og foredrag med Frie fodspor

Her kan du se de foredrag og ture, vi har i kalenderen. Kalenderen viser udelukkende åbne arrangementer, alle kan deltage i.

Allerød 12. januar 2026 kl. 19:15

Foredrag: Fra Løbeskoene til vandreskoene
Poppelvej 1B
3450 Allerød
Tilmeld dig her

Vedbæk 27. januar 2026 kl. 19:00-21:00

Foredrag: Til fods i Japan – Shikoku 88
Tokai Centret
Vedbæk Strandvej 476
2950 Vedbæk
Tilmeld dig her

Mols Bjerge: Vandring og vandreforedrag 8. marts 2026 kl. 9:30-16:00

13 km vandretur på Bjergetapen i Mols Bjerge sammen med Karina fra Bevægelse og Krop og vandreforedraget Livet til fods bagefter inkl. kaffe og kage hos På Toppen Café og Herberg. Vent ikke for længe med tilmelding – vi har kun et begrænset antal pladser.
Tilmeld dig her

Fredericia 10. marts 2026 kl. 17:00

Foredrag: Til fods på Bornholm
Fredericia Bibliotek
Prinsessegade 27
7000 Fredericia
Tilmelding åbner 5. januar på dette link

Vil du booke Frie fodspor til foredrag?

Frie fodspor kan bookes til foredrag om vandring i hele landet både for private og fagfolk. Hvis du gerne vil til foredrag i din by, så foreslå os endelig til dit lokale bibliotek – vi tager gerne ud overalt i landet. Vi tilrettelægger altid vores foredrag efter målgruppen og udvikler dem løbende med vores nyeste vandreeventyr. Her kan du læse om Frie fodspors foredrag:

Vi tilpasser gerne vores foredrag efter dine behov – hør om mulighederne på mail@friefodspor.dk

Hvad siger deltagerne?

Se kommentarer herunder og få et indtryk af Frie fodspors foredrag

94 replies
« ældre kommentarerNyere kommentarer »
  1. Lise Wolff
    Lise Wolff siger:

    “Marie fortalte om sine vandreture på Caminoen og hvordan hun havde følt sig kaldet til at vandre. Det kald ses som gnister i hendes øjne og mærkes i hendes levende og medrivende fortælling. Om møderne med de andre vandrende, med lokalbefolkningen og ildsjælene på herbergerne. Om den forskelligartede natur, hun kom igennem og om stilheden; både den udenom og den indeni.

    Marie indtog scenen i sine vandrestøvler og viste os hele indholdet af sin rygsæk, og som hun sagde, så giver det stof til eftertanke, hvor lidt vi egentlig har brug for – for at leve.

    Foredraget var så inspirerende og fængende, at der kun var en sætning, der kørte i mit hoved, da jeg gik hjem: “Jeg skal afsted, jeg skal afsted.”
    Lise Wolff

    Svar
    • Marie
      Marie siger:

      Hvor er det bare DEJLIGT, Lise. Glæder mig så meget til du kommer af sted – elsker at dele vandreglæden. Bedste hilsner Marie

      Svar
  2. Steen Damgaard
    Steen Damgaard siger:

    Hej,

    Har hørt meget positivt om dig/jer – om ca 3 uger bliver jeg (forhåbentlig) indskrevet på et misbrugscenter (alkohol), og så var det jeg tænkte om ikke det kunne give god mening at bede jer om et foredrag, og jeg er jo nødt til at høre omkring økonomien.

    Centret ligger i Middelfart, .

    De Venligste Hilsener, Steen Keilstrup.

    tel.:+ 45 56 17 21
    e-mail.: steen.keilstrup@gmail.com

    Svar
    • Marie
      Marie siger:

      Kære Steen. Det vil jeg meget gerne. Hvor jeg håber for dig, at du får en plads på centret. Det er et vigtigt skridt. Jeg kommer gerne og holde foredrag til det honorar, der nu engang er muligt – jeg vil gerne støtte sagen og dig. Sig til, om jeg skal tage kontakt til centret eller du bare kan spørge, når du kommer. Bedste hilsner Marie

      Svar
« ældre kommentarerNyere kommentarer »

Skriv en kommentar

Her kan du kommentere selve artiklen. Individuelle spørgsmål og hjælp med din tur kan du booke os til her: https://www.friefodspor.dk/vare/sparring/. Har du spørgsmål til vores produkter eller brug for kundeservice, så skriv til os på mail@friefodspor.dk. Kundeservice er åben, også når vi er ude at vandre.
Vi glæder os til at høre fra dig!

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *